SiiKa ry

Siilinjärven Kamerat ry

Extend

Valikko

Siirry sisältöön
  • Etusivu
  • SiiKa ry
  • Hallitus & Jäsenet
  • Toimintasuunnitelma
  • Liittyminen ja jäsenmaksut
  • Siikalaisia
  • Kilpailut

Arvauskuva

27 vastausta

Sattui tänään niin mielenkiintoinen kohde eteeni, että kuvahan siitä piti ottaa. Mikähän tämä mahtaakaan olla?
kuva-arvoitus_hp

Julkaistu keskiviikko, 17 marraskuun, 2010 kategoriassa Sekalaiset, kirjoittanut heikkip.
Katso kaikki artikkelit kirjoittajalta heikkip →

Artikkelien selaus

← Potretti PIENET DIGI-JÄRKKÄRIT →

27 vastausta artikkeliin ”Arvauskuva”

  1. Raija keskiviikko, 17 marraskuun, 2010 klo 9:09 pm

    Löysit sitten sen kaurapuurokattilallisen, niinkö? Parin viikon takaisen?

  2. Ilkka Kokkonen torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 1:47 am

    Niin siis se kaurapuuroannos, jonka Heikki söi ennen poikien saunailtaa! Löytyyköhän tuosta tarkalla tutkimisella Heikin naamakuva? Ei vaineskaa, sori tätä laukkaavaa mielikuvitusta…no ku Raija alotti…

    Mutta ihan oikeasti tuosta kohteesta, oliko se ihan noine sävyineen olemassa, ettei ole shoppailtu mitään oleellista muuksi alkuperäisestä?
    Jotkut piha/katuvalot voivat tuoda kyllä tuollaista vihersävyä kuvaan. Ihan kuin olisi jonkun lehtikasan päällä ensin vaikka hiekoitushiekkaa ja nämä peittyneet sitten jonkin…niin minkä alle…lumenko…arrrgh, aika paha!

  3. Raija torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 7:41 am

    Jotain rappausta siinä on … ei ehkä betonia eikä kipsiä, mutta jotain hiekansekaista laastia … ja sen alle jäänyt tai jätetty jotain … lehdiksi nuo ovat mielestäni liian säännöllisiä (no vaivaiskoivunlehti voisi olla joo..).. mutta jotain muuta… olisiko joku tehnyt jonkin kivan valun, ihan taiteellisessa mielessä vaikka edesmenneiden pennien päälle…??

  4. heikkip Artikkelin kirjoittajatorstai, 18 marraskuun, 2010 klo 10:02 am

    Kuvan värisävyt saattavat olla pielessä, mutta sillä ei ole merkitystä. Kuvan ympyrän kaaret ovat n. 3-4cm halkaisijaltaan.

  5. TeroP torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 11:12 am

    Hiekka, jossain muodossa tulee minullekin ensimmäisenä mieleen. Ajattelin ensin kohteen olevan suunnattoman pieni, kun mainitsit kuvioiden koon, niin sienen pintakuvio putosi arvauslistaltani pois… ja se puuro tietenkin. On kyllä paha!

  6. phan torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 4:43 pm

    Tuo on aivan selvästi veneen pohjassa kasvavaa leväkasvustoa 🙂

  7. Erkki Pellikka torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 5:50 pm

    Ensin en millään keksinyt että mitä tuo kuva esittää. Kauemmin syvennyttyäni, niin lamppu syttyi leiskahtaen päässäni. Kuva esittää jarruttomalla fillarilla ajavan ajatuksen juoksua myötä mäessä. Tai, tai, sitten…

  8. Tapsa torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 6:49 pm

    Olisin taipuvainen veikkaamaan veneen pohjassa olevaa leväkasvustoa. Siihen viittaisi myös tuo ”läpitullut” punainen joka voisi olla tehonsa menettänyttä myrkkymaalia.

  9. Raija torstai, 18 marraskuun, 2010 klo 7:07 pm

    Ympyröiden kaaret siis noin isoja… 3-4 cm.. hmm… joku harkko??

  10. heikkip Artikkelin kirjoittajatorstai, 18 marraskuun, 2010 klo 8:07 pm

    Justiinsa joo, mutta en kyllä arvais minäkään, mutta kun tiedän.
    Kerrottakoon seuraavana vihjeenä, että tuo kaikki on sileää tasoa eli nuo mustat ja punaiset eivät ole varjostumia vaan väriä.

  11. phan perjantai, 19 marraskuun, 2010 klo 1:52 pm

    Onko tuo avattu mehiläispesä ja nuo kaaret olisivat ikäänkuin kennoston pohjapuolelta kuvattuna.

  12. Ilkka Kokkonen perjantai, 19 marraskuun, 2010 klo 3:04 pm

    Kyselin juuri kuvataiteen lehtoriltakin apua, mutta eipä ratkaisevaa läpimurtoa tullut vieläkään! Paha on!

  13. Hanna perjantai, 19 marraskuun, 2010 klo 4:51 pm

    Väri on tarttunut jostakin johonkin? Mutta mistä ja mihin?

  14. ulla lauantai, 20 marraskuun, 2010 klo 5:26 pm

    Akvarellimaalauksen pintaa?

  15. HeikkiP lauantai, 20 marraskuun, 2010 klo 5:52 pm

    Kovinpas tämäon hankalaa.
    Hanna on oikeassa,mutta tosiaan mistä ja mihin.
    No tuo”mihin” on seinäpinta, mutta….

  16. Mervi Lukkarinen lauantai, 20 marraskuun, 2010 klo 10:43 pm

    Äh. Meidän perheen asiantuntija nukkuu jo ”Hirvi-unia” ja omat kyvyt ei riitä, mutta hauska Pulmakuva taas. Kiitos kuvaajalle! Mehiläiskennoksi olisin arvellut itsekin…Älkää nyt kaikkia pulmakuvia käyttäkö, että pikkujouluissa riittää pähkäiltävää :>) taas.

    Seinäpintaa siis ( Pasi veneilijä veikkasi veneen pohjan jotain levää- ei siis levää seinällä:>), ei hometta tai jotain muuta iljettävää..)

    Skarppaa Hanna taas, Naisenergiaa — kuten myös Raija. ”Ingen Aningen”- oma vastauskseni.

  17. Mervi Lukkarinen sunnuntai, 21 marraskuun, 2010 klo 12:05 am

    Äh. Olen maalaillut enemmän seiniä kuin kynsiäni jo pikku tytöstä. Oletko tehnyt tuon kuvion koristetelalla? Eli olennaista siinä on tela, joka on taitavassa kädessä tehnyt tuon kuvion… :>)
    Samoilijantien rivitaloasuntoomme yli 20 vuotta sitten käytin …Joo veikkaan seinälle ”maalipurkista”…telalla.

  18. Hanna tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 11:05 am

    Mikä lienee seinään läjähtänyt tuolla tavalla? Vaikea on. Jossakin kohti kävi mielessä, että onkohan pallolla potkittu tai heitelty ja siitä jotenkin irronnut väriä?

  19. Ilkka Kokkonen tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 1:03 pm

    Pallo tekee kyllä erilaista jälkeä…arrgh, vaatii jo hiukan lisävinkkiä!

  20. Raija tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 2:16 pm

    Katselen arvoituskuvaa ja aina vaan tulee mieleen, että jos se olisi esimerkiksi lattiaa, niin nuo jäljet voisivat olla jostain huonekaulusta.. jalkojen painaumia.

    Mutta kun on jo annettu vinkki, että on seinää ja tummat eivät ole varjostumaa, niin jokuhan siihen seinään on painanut/iskenyt/lyönyt/printannut nuo säännölliset renkaat.

    Mieleen tuli miten kouluaikaan pojat harjoittelivat jääkiekon kanssa luokan takaseinään lämäreitä ja siitä jäi hauskat säännölliset vauhtiviivat. Tuo voisi olla jotain vastaavaa… golfia.. onko joku harjoitellut olohuoneen tapettiin ?….Pesäpalloa? Kössiä?

  21. phan tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 5:14 pm

    Onko tuo kosteusvauriosta tms aiheutuvaa seinäpinnan/tapetin kuplimista ? 🙂

  22. HeikkiP tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 5:44 pm

    Tämä kuva ei näköjään sovellu miehiselle ajattelutavalle. Tytöt ovat huomattavasti lähempänä tai itseasiassa Raija näyttää osuneen, vaikka tuossa monta ehdotusta onkin.
    Kyseessä on tosiaan kössi (kirjoita: squash) kentän seinä. Harmi, kun ei tullut otettua kokonaiskuvaa.
    Hyvä Raija! Se on sinun vuoro heittää pulmakulmakuva.

  23. ulla tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 10:35 pm

    Että sitten, Raija, tiesit!

  24. Ilkka Kokkonen tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 11:00 pm

    No voi yhen tähen sentään, kyllä nyt on jo hirvittävän hävetyksen paikka squashin harrastajalla. Viime lauantaina viimeksi kentällä, valitettavasti pohjerevähdyksen jälkeen nyt kössäämisestä pakkolevossa.

    Jeps, kyseessä on tosiaankin squashkentän sivuseinä, jonka kautta etuseinään lyödään ns. boast-lyönti. Pallo isketään kovalla voimalla sivuseinään kulmassa, ei suoraan, siksi jäljet ovat tuollaisia puolikuun muotoisia. Mustan kumipallon pinnasta jää seinään kumia+väriä.

    Pitää vielä yrittää puolustautua sillä, että onhan tässä kuvassa valkotasapaino täysin …llään. Tuo vihersävy piti ajatukseni täysin ulkoilmaseinissä!

    Raijalle täytyy antaa aplodit hienosta visuaalisesta hahmottamisesta. Mutta siitäpä mieleeni, että missä viipyvät Raijan hienot visuaaliset poiminnat kameran kanssa? Mielellään niitä näkyville, kiitos!

  25. Ilkka Kokkonen tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 11:04 pm

    Oikein hyvä (vaikka yhä kirvelee) pulmakuva Heikiltä! Tällaisia lisää muiltakin…kuten Heikki heittikin, niin vaikka Raijan vuoro seuraavaksi, eikö joo!

  26. Mervi Lukkarinen tiistai, 23 marraskuun, 2010 klo 11:54 pm

    Terveiset Ikävältä Tampereen Hämeenkadulta. Palasin yhden yön työmatkalta yhdeksän junalla.(majoitus Scandic oli aika lähellä kolmen ihmisen kuolemaan johtanutta tuhotyötä). :>(

    Mutta HÖH taas – näköjään kuvia pitää vaan ”tuijottaa” ja suurentaa. Mitä seinälle— luulin jo ihan oikeasti, että arvasin. En olisi ottanut kunniaa itselleni, vaan se olis kuulunut (muistaakseni) Hannalle taas… seinä! Hyvä tyttöenergia taas!!

    Luin viestit takaa päin… Ja sitten Ilkan viestiä jo ainakin kaksi kertaa uudestaan alusta – loppua en sitten lue siitäkään viestistä. Pelaat KÖSSIÄ vieläkin!!!!!!!

    Joo, en tiedä arsyttääkö minua enempi se, etten osannut tunnistaa kuvaa — vai se ainut häviämätön luonnonvara – mikä on Kateus… minkä luin Ilkan vastauksesta… pelaa vieläkin Kössiä… Joopa, teknisesti en ollut koskaan hyvä kössissä, mutta kunnollani annoin hyvän vastuksen vuosia pelikavereille. Pitä pidempään pelit kesti, sitä varmemmin voitin :>). Kössipallo on tuttu!!

    Kiitos hienosta kuvasta! Näissä kuvissa on hienoa kun ei tiedä, minä kokoinen kuvauskohde on…. Joo. Saahan näitä lisää paljon Pikkujouluun… ”Antin-porukoilta” saadan tilat– tuodaan jotain safkaa mukana (jääkaapin jämiä :>)… ) Pikkujouluun taas ja sitten ”arvaillaan”…

    Joo, mutta kiitos taas tästä hienosta Seurasta!!!!!!

  27. Ilkka Kokkonen keskiviikko, 24 marraskuun, 2010 klo 12:43 am

    Vai niin, Mervikin saa sitten kössikokemusta omaavana liittyä häpeävien kerhoon. Joopa, kyllä vain vieläkin pelataan, vaikka kössi onkin ikääntyvälle kropalle erittäin kova laji, kuten viime lauantaikin osoitti.
    Niin, pikkujoulussa olisikin ihan mukava ohjelmanumero tällaisten pulmakuvien pureskelu. Otetaan löyhäksi tavoitteeksi, että jokaisella on ainakin yksi pulmakuva mukanaan pikkujoulussamme!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Viimeisimmät kommentit

  • Loretta Hanson: Karhureissulta
  • Bess Lloyd: Karhureissulta
  • Carlos Holland: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Cole Phelps: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Alfred Abbott: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Bessie Moody: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Georgie Kelley: Karhureissulta
  • Aaron Underwood: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Ada Farmer: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Registrácia na binance: Luonnon äärellä
  • Olivia Green: Karhureissulta
  • Lillian Hines: Karhureissulta
  • Cecelia McBride: Elokuun kuvankatselu la, 4.8. klo 16 Koivusaaressa
  • Cecilia West: Karhureissulta
  • Catherine Becker: Karhureissulta

Pikalinkit

  • Kuvaohjeet
  • Kilpailut
  • Kalibrointilaite

Blogiarkisto

Kategoriat

Hallinta

  • Kirjaudu sisään
  • Sisältösyöte
  • Kommenttisyöte
  • WordPress.org
Siilinjärven Kamerat ry