Moro!
Milloin valkataan näyttelykuvat? Kuvat on Semppiksellä pimiön pöydällä. Pitäisi varmaan ensin tietää paljonko kuvia valitaan ja sitten tehdä karsintaa.
Organisaattorit Raija ja Ulla, miten edetään?
A
Moro!
Milloin valkataan näyttelykuvat? Kuvat on Semppiksellä pimiön pöydällä. Pitäisi varmaan ensin tietää paljonko kuvia valitaan ja sitten tehdä karsintaa.
Organisaattorit Raija ja Ulla, miten edetään?
A
Palaveeraamme huomenissa. Lakemme juoksumetrejä, mietimme aikamme ja aukkomme, sitten lisäämme tietoa.
Näyttelyn suunnitelu etenee, idea on syntynyt ja olemme sen koukussa.
Näin edetään: Ilmoittakaa tuosta pimiöllä olevasta kuvajoukosta kukin kolme itselle mieluisinta omaa kuvaanne, jotka toivotte tulevan mukaan SiiKan näyttelyyn. Niistä kootaan näyttelyn ydin. Voi olla, että muitakin kuvianne mukaan laitetaan – ripustuksesta riippuen ja nimenomaan roikkuen. Ilmoittakaa nuo tärkeimmät kuvanne Ullalle sununtaihin 16.11. mennessä. Vaikkapa vastaamalla tähän.
Uudet jäsenet: Teettäkää 3-4 kuvaa näyttelyä varten ja toimittakaa ne Ullalle jättämällä kuvat kirjastoon SiiKan näyttely / Ulla Kentta-Kohtala -nimellä kirjekuoressa tai muussa laatikossa perjantaihin 21.11. mennessä. Ilkka, huolehdi, että tämä osio hoituu.
Varatkaa pystytyspäiväksi la 29.11.
Tämmöistä!
terv. Ulla ja Raija, Raija ja Ulla
PS. Näyttelyämme on pyydetty kiertoon, tällä hetkellä tammi-helmikuussa Akuliina ja vielä sitten Rusuharjun vahnhainkoti.
Pyydetäänkö/vaaditaanko uudet jäsenet toimittamaan samankokoiset kuvat(mitkä mitat olivatkaan), vai sallitaanko muita kokoja?
Eiköhän se pisin sivu voisi olla maksimina kaikilla sama. Muotohan voi vaihdella kuvan mukaan vapaasti.
Ulla
Muistaako kukaan, mikä olikaan tuon pisimmän sivun maksimimitta?
paprukuvat oli 20×30
Jos uudet jäsenet toimittavat kuvia niin tarteeko mukaan olla
jotakin muuta ( kehykset / pahvit ) vai riittäkö pelkät kuvat ?
pete
Tuohon Peten kysymykseen, mitä sanovat Ulla ja Raija: Olisiko niin, että niitä piirikilpailupahveja voitaisiin käyttää uusien kuviin. Eikös ole niin, että se liimaus oli irroitettavissa tuskatta, vai muistanko väärin?
Kyllä.
MUISTATHAN!
Nimeähän viimeistään tänään ne kolme mieluisinta kuvaasi SiiKan näyttelyyn. Valinta tehdään siis niistä kuvistasi, joilla osallistuit piirikisaan poislukien piirikisanäyttelyyn valitut. Vastaa tällä palstalla.
Yksikään teistä ei ole vielä kuviaan jyryttänyt! Täh?
UllaRaija
Eli jos ymmärsin oikein, niin kuviensa valkkaajana toimii jokainen itse? Minä aloitan: lammashaassa ja tukeva ote. Niillä mennään…
Mulla taitaa olla vaa kaksi kuvaa toisessa o joutsenen poikasia ja toisessa Roosa hyppää järvee jos ne käy ni ook.
Minulta voi laittaa lentskarikuvan, balettitanssian ja keltaisen kahvikupin. Kuvien nimiä en tiedä, kun Antti ne niille antoi.
Minulta molemmat mustavalkeat Pihlan kuvat, toinen missä kädet pelkästään ja sitten toinen missä pihlan naama ja minun pikkurilli. Sitten hääkuvista vaikka valoa ikkunassa kuva.
Minulla oli vain yksi kuva mukana, joten valitsen yllättäen sen..
Mulla on 3 uutta kuva teetettynä, mutta ei pahveja..
Mistä saan pahvit.. jos niitä kelpuutetaan enää mukaan.
seppo
Eiköhän niistä vanhoista kuvista voi irrotella niitä pahveja, niistä siis mitkä ei tule näyttelyyn sitten..
Jep!
Vanhoista otetaan kaikkiin pahvit. Kävimme Raijan ja Ullan kanssa päivällä tsekkaamassa tilanteen ja hyvin irtoavat kuvat komeista pahveista, joten njetos problematikos!
UllaRaija
NÄYTTELYMME PYSTYTYSTALKOOT, eli RaijaUllan pystytyssuunnitelman toteutus
lauantaina 29.11. klo 9 alkaen pääkirjaston Artsissa.
Koska kirjaston ovet aukenevat vasta klo 10, pääsee sisään koputtamalla Artsin ikkunaa, silloin kysyjälle uksi aukeaa.
Terv. RaijaUlla ja UllaRaija
PS. Ken tulee paikalle, hän ilmoittautukoot tässä.
Mistä saan ne kolme pahvia. En pääse semppikselle. Onko Ullalla avain?
seppo
Menemme Raijan kanssa tiistaina klo 14 liimailemaan kuvia ja niiden taakse lenksuja. Tule, jos ehdit. Ellet, otamme sieltä ylimääräisiä pahveja kuviasi varten lauantaiksi, laitetaan ne kiinni silloin. Pystyjä vai aakoja vai sekä ja että?
Ulla
Minäkin teetin muutaman kuvan, 3-4 kpl kuten sähköpostissa oli puhettakin. Voi laittaa esille jos on tilaa. Ongelmana on kyllä sekin miten toimitan kuvat, ei ole Siilissä käyntiä. Voisin antaa kuvat Antille, olisivat ainakin askeleen lähempänä oikeaa osoitetta? Kuvissa ei ole pahveja.
Jahas, heti huomasinkin alkuperäisestä viestistä ohjeet, että kirjastolle viime perjantaihin mennessä. Vieläkö ehtii? Ei haittaa vaikka ei ehtisi, olen luvattoman huonosti seurannut tätä hyvin hoidettua tiedotusta..
Ei hätää, olemme varautuneet sinultakin tuleviin kuviin. Anna Antille kehoituksella viedä ne nimelläni hetimiten pääkirjastoon, niin laitamme niille pahvit,. Kirjoita valmiiksi tiedot kuvien nimistä tähän, niin pääsemme etenemään teoslistassa.
ullaRaija
Ok, kiitos.
Kuvia on siis neljä, joista voitte ripustaa haluamanne määrään tilanteen mukaan.
Suomenhevosten vetokisat Juankoskella 2008 (kuva jossa mies ja hevonen) (vaaka)
Vastakohdat (kuva jossa käsi ja putki) (vaaka)
Lepo (mv-kuva jossa koira) (vaaka)
Kaapo-poni Tuomaalan tilalla (pysty)
Tero